Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

Vali Gül şehrin MR'ını çekti

Gaziantep Valisi Davut Gül, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, Gaziantep’te görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Vali Gül, basının sorunlarından, eğitim, sağlık, asayiş ve spora kadar hemen her alanda önemli açıklamalar yaptı.

2019-01-11 - 07:54 tarihinde eklendi.

Vali Gül şehrin MR'ını çekti

2019’DA 100 YENİ OKUL

Bu yıl içerisinde 100 tane yeni okul yaptırmak istediklerini belirten Vali Gül, hayırseverlere çağrıda bulundu: “100 tane okul yaptıracak hayırsevere ihtiyacımız var. Hayırseverlere darphanede basılacak özel altın madalya vereceğiz.”

SUÇ ORANLARI DÜŞTÜ

Türkiye’de 2018 yılında suç işleme oranlarının ortalama yüzde 4 oranında arttığını belirten Vali Gül, Gaziantep’te ise yüzde 1,5 oranında düşüş yaşandığını açıkladı. Vali Gül, gece bekçilerinin suçların önlenmesinde önemli olduğunu söyledi.

TERÖRİST MUAMELESİ YAPILACAK

Uyuşturucu ile mücadelede net ve kararlı bir tavır ortaya koyduklarını belirten Gül, “İçişleri Bakanımız Sayın Soylu’nun net talimatı var. Uyuşturucu satanlara terörist muamelesi yapılacak. Bu konuda Türkiye’ye örnek bir mücadelemiz var” dedi.

19 ÖZEL HASTANE HİZMET VERİYOR

Gaziantep’in sağlıkta iyi bir noktada olduğuna dikkat çeken Vali Gül, içerisinde 7 ayrı hastane bulunan 1875 yataklı Şehir Hastanesinin 2020 yılında hizmete açılacağını söyledi. Gül, Gaziantep’te 19 özel hastanenin hizmet verdiğini ifade etti.

 

BASINDA STK ENFLASYONU VAR

Gül, bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, basın mensuplarının kentin hafızası olduğunu belirterek, gazetecilerin çalışmalarının kendisine Gaziantep'i tanıma noktasında faydalı olduğunu söyledi. Gazetecilerin sorunlarını bildiğini anlatan Gül, "Gazeteciler yöneticileri eleştirir. Burada iki eleştiri de ben size yapayım. Gaziantep'te gazeteciler cemiyeti enflasyonu var. Sayısı çok fazla. Kimisi dernek hüviyetinde, kimisi başka bir hüviyette. Bunun bize hiçbir zararı yok ama mesleğe zararı var. Keşke sayısı daha az olsa, daha derli toplu bir çalışma yapılsa. İkinci sıkıntıysa 14 tane resmi ilan alan gazete var. Bunun da sayısının çok olduğunu düşünüyoruz. Tabii karar, takdir sizin ama dışarıdan bir göz olarak bu iki konuya bir not düşmek istedik." diye konuştu.

BASININ SORUNLARINI ÖNEMSİYORUZ

Kentteki basın cemiyet ve derneklerini ziyaret ettiğini bildiren Vali Gül,  basın camiasının sorunlarının bilindiği bu kapsamda yapılabilecekler noktasında öneri ve görüşlere açık olduğunu söyledi. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Gül, Gaziantep’in asayiş olaylarında bir önceki seneye göre daha iyi olduğunu vurgulayarak olaylarda artışın değil düşüşün yaşandığını dile getirdi.

SUÇ İŞLEME ORANLARI DÜŞTÜ

Vali Gül, “Gaziantep’in nüfusu 2 milyon. 2 milyon nüfuslu şehirlerin hepsinde görülebilecek suçlar Gaziantep’te de var. Türkiye’nin ya da dünyanın hiçbir yerinde suç işlenmiyor ve Gaziantep’te suç işleyen cezalandırılmıyor algısı da doğru değil. Suç işleyene, suça karışana gerekli cezai işlemler uygulanıyor. Türkiye genelinde yüzde dört artış varken Gaziantep’te yüzde bir buçuk azalış var. Yine mala karşı işlenen suçlarda da hırsızlık ve benzeri yüzde yirmi beş civarında azalış meydana gelmiştir. 350 bekçiyle azalan suçlar yeni eklenen 200 bekçiyle de daha da azalacaktır. Okullarda ise emniyetten güvenlik görevlileri ve özel güvenlik görevlileri, polis merkezlerine entegre edilen kamera sistemleri mevcut, servis denetimleri yapılıyor ama bu şu anlama gelmiyor, uyuşturucu problemi polisiye tedbirlerle çözülecek. Dünyanın hiçbir yerinde uyuşturucu problemi polisiye tedbirlerle çözülmüyor, çözülemez. Herkesi üzerine düşeni yapacak, kendi evladına, kardeşine sahip çıkacak. Tabi bunun yanında gerekli altyapının da hazırlanması gerekiyor. Gençlerin spor yapacağı, sosyal kültürel faaliyetler içerisinde olacağı, manevi anlamda ihtiyaçlarının da karşılanacağı altyapının olması gerekiyor. Bunun için de çalışmalarımız başladı. Okullarımızda bugün itibari ile 464 okul spor kulübü kuruldu. On tane olan okul spor kulübümüz varken iki ayda 450’nin üzerine çıkardık. Hedefimiz okullarımızın tamamında olması. Lisanslı sporcu sayımız 400’den 12 bine çıktı 50 bine çıkarmak istiyoruz. Öğrencilerin katılımcı olması için okul meclisleri kurulacak ”  dedi.

BEN OKUYORUM, GAZİANTEP OKUYOR

“Ben okuyorum, Gaziantep Okuyor” kitap okuma kampanyası kapsamında öğretmenlerin velileri ziyaret edeceğini söyleyen Vali Gül, iyi okulun olmadığını, iyi öğretmen, iyi veli ve iyi öğrencinin olduğunu vurguladı. Vali Gül, “İyi öğretmen olarak biz bu işe talibiz. Öğrencilerde de bu niyetin olması için onları motive etmek istiyoruz. Veliler de çocuklarına, okullara sahip çıktığında ciddi anlamda yol katedeceğiz”  diye konuştu.

Uyuşturucu satanlar terörist muamelesi görecek

Uyuşturucuyla mücadelenin devlet politikası ve milletin asli meselesi olduğunu belirten Vali Gül, gençlerin çocukların boşlukta kalmaması, sosyalleşmesinin bu sorunun birinci çözümü olduğunu dile getirdi. Bunun yanında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kesin talimatı olduğunu ve uyuşturucu satanlara terörist muamelesi yapılacağı, bu konuda net ve kararlı bir duruşun sergilendiğini ifade etti. Vali Gül, “Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yapıyoruz. Buna katkı veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ama bu sorun ortadan kalktı anlamına gelmiyor, bir kişi bile varsa bizim o bir kişiyi kurtarma anlamında kararlılığımız ve irademiz var” ifadelerini kullandı

GAZİANTEP EĞİTİM VE SAĞLIKTA DA HER GEÇEN GÜN DAHA İYİYE GİDİYOR…

Gaziantep’in eğitim ve sağlıkta her geçen gün daha da iyiye gittiğini vurgulayan Vali Gül, “2002-2003 eğitim-öğretim yılında okul/kurum sayısı 669 iken, bu rakam 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1.337 olmuş. Bu süre zarfında okul/kurum sayılarında %99;,85’lik bir artış sağlanmış. Yine öğrenci sayısı 319.707 öğretmen 9.903 iken, bu rakam 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenci 590.484, öğretmen 26.892 olmuş.  Bu süre zarfında öğrenci sayılarında %84;,69 öğretmen sayısında % 170 artış olmuş. Derslik sayısı 5.967 iken, bu rakam 2017-2018 eğitim öğretim yılında 19.610 olmuş. Bu süre zarfında derslik sayılarında %228;,64’lük bir artış sağlanmış. Bunun içerisinde devam eden dört bin derslik dâhil değil. Onu da koyduğumuzda yaklaşık yüzde üç yüz derslik anlamında bir artış mevcuttur. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 32, genel ortaöğretimde 25, mesleki ve teknik ortaöğretimde ise 24’tür. Buradan anlıyoruz ki Gaziantep’te eğitimde yatırım ve öğretmen anlamında olumlu anlamda bir iyiye gidiş var. Dünden daha iyiyiz” şeklinde konuştu.

100 TANE DAHA HAYIRSEVERE İHTİYACIMIZ VAR

2019 yılı içerisinde 100 tane okul yapmak istediklerini belirten Vali Gül, bunun için hayırseverlere ihtiyaç olunduğunu ve bu kapsamda hayırseverlere darphaneden basılacak özel altın madalya yapılacağını bildirdi.

ŞEHİR HASTANESİ 2020 YILINDA HİZMETE AÇILACAK

1875 yataklı, içinde 7 hastanenin bulunduğu Şehir Hastanesinin 2020’de hizmet vermeye başlayacağının altını çizen Vali Gül, sağlıkta da her geçen gün iyiye gidildiğini söyledi. Açıklamasını istatistiki verilerle destekleyen Vali Gül, “Sağlıkta 2002’de yatak sayısı 2.090’mış, şu an 6.005 ve bunun 4.170 nitelikli yatak. İstasyon sayısı 6’dan 43’e, ambulans sayısı 6‘dan 86’ya, taşınan vaka sayısı 4.756’den 142.353’e, uçak/helikopter taşınan vaka sayısı 313’e, 112 acil sağlık hizmetleri kırsal nüfusa ulaşım oranı ise % 40’dan % 96’ya çıkmış. Yine uzman hekim sayısı 499’dan 1.593’e, pratisyen hekim sayısı 519’dan 1.283’e, diş hekimi sayısı 142’den 360’a çıkmış. Bunun yanında 19 tane özel hastanemizin bulunması da ayrı bir zenginlik” şeklinde konuştu. Özel sektörde güzel gelişmelerin yaşandığını anımsatan Vali Gül, 2002’de ilk 500’de Gaziantep orjinli 9 firmanın olduğunu ve bu sayının 2017’de 24’e çıktığını, ikinci 500’de ise 7 firma varken 2017’de bu sayının 33’e çıktığını dile getirdi.

BU ŞEHİRDE GÜZEL İŞLER OLUYOR

Vali Gül, “Sonuç olarak bizim insanımız hizmetin en iyisine layık. Dolayısıyla en iyisi her zaman mümkün. Karamsarlık bulaşıcıdır. Pozitif bakmak lazım. Bu şehirde güzel işler oluyor, daha güzeli mümkün bunun için hep birlikte çalışacağız” şeklinde konuşmasını sürdürdü. Programın ardından Vali Gül, gazetecileri tek tek uğurlayarak çiçek takdim etti.

ÇETİN KARABIYIK 

 

Bu makale 160 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Şehitkamil'den yeni bir spor organizasyonuŞehitkamil'den yeni bir spor organizasyonu
  Güncel Haber
  Şehitkamil Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren spor merkezleri üyeleri arasında gerçekleştirilen “Şehitkamil’de Güçlü Adam Yarışması” renkli ve heyecan dolu anlara sahne oldu. Yaşam boyu spor faaliyetlerine dikkat çekmek adına düzenlenen yarışma, sporculardan büyük ilgi gördü.
 • Gaziantep’in kastelleri kitaplaştırıldıGaziantep’in kastelleri kitaplaştırıldı
  Güncel Haber
  Gaziantep’in tarihi değerlerini kayıt altına alarak gelecek nesillere ulaştırmayı hedefleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş., Gaziantep’in kastellerini de kitap haline getirdi.
 • On binlerce kişiye eğitim imkanı sunulduOn binlerce kişiye eğitim imkanı sunuldu
  Güncel Haber
  Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesi olarak en fazla önemsediğimiz konuların başında eğitim geliyor. Her yaştan vatandaşımıza sağladığımız eğitim olanaklarını artarak devam ettireceğiz” dedi.
 • Dünyanın her köşesini ilmek ilmek dokuyoruzDünyanın her köşesini ilmek ilmek dokuyoruz
  Güncel Haber
  AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Derya BAKBAK Almanya’da DOMOTEX Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarına katıldı, fuardaki Türk firmalarıyla buluştu.
 • Okul yolunda feci ölüm!Okul yolunda feci ölüm!
  Güncel Haber
  Olay bugün saat 7.00 sıralarında Şehitkamil ilçesinin Şirineveler mahallesinde meydana geldi. 55 yaşındaki Hasan Kaplan torununu okula götürdü.
 • Çocukluk arkadaşını bıçakladıÇocukluk arkadaşını bıçakladı
  Güncel Haber
  Kadir Çanka (20) henüz bilinmeyen bir neden dolayı tartıştığı çocukluk arkadaşı Erdem Ç. (19) tarafından bıçaklandı.
 • Anka’dan nefes kesen yangın tatbikatıAnka’dan nefes kesen yangın tatbikatı
  Güncel Haber
  Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde, Hastane Acil Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilen yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı.
 • Kaşmir Halı 2019 koleksiyonuna Domotex’te büyük ilgiKaşmir Halı 2019 koleksiyonuna Domotex’te büyük ilgi
  Güncel Haber
  Bir birinden farklı yenilikçi ürünleriyle Hannover Domotex 2019 Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’nda yeni koleksiyonunu sergileyen halı sektörünün lideri Kaşmir Halı, fuarın ilk gününden itibaren büyük ilgi görüyor. Kaşmir Halı’yı ziyaret eden Gaziantep Milletvekilleri ve sektör temsilcileri 2019 koleksiyonuna hayran kaldı.
 • Fadıloğlu aileleri yalnız bırakmıyorFadıloğlu aileleri yalnız bırakmıyor
  Güncel Haber
  Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 5 yıl önce eşini kaybeden 2 çocuk annesi Emine Geliş ve 71 yaşındaki yalnız yaşayan Bessi Polat’ın evine konuk oldu. Ailelerin sorunlarına ortak olan Fadıloğlu, özellikle yetim çocuklarla yakından ilgilendi.
 • Gaziantep moral veriyor!Gaziantep moral veriyor!
  Güncel Haber
  Gaziantep Gazeteciler Cemiyetinin geleneksel Basın Ödülleri Gecesi 5. kez gerçekleşti. Ödül gecesine Türk medyasının duayen isimleri ile Gaziantep’te görev yapan gazeteciler, il protokolü ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katıldı.

AS-MU Petrol

Ulusal Video
« Önceki Sayfa - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - Sonraki Sayfa » Toplam 227 Sayfa
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler