Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin müjdeyi verdi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında Zeugma mozaiklerine ait 12 parçanın Türkiye’ye getirilmesine ilişkin bir protokol imzalandığını belirterek, “İade edilecek mozaikler olmaları gereken yerlere yerleştirilecek. Zeugma Müzesi, müzelerin anası, çingene Kızımız ailesine kavuşmuş olacak” dedi.

2018-05-16 - 08:47 tarihinde eklendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin müjdeyi verdi

Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı Belkıs köyü sınırlarındaki Zeugma Antik Kenti'nden yurt dışına kaçırılan ve bugün kentin önemli simgelerinden biri haline gelen "Çingene Kızı" mozaiğinin kayıp parçaları, yıllar sonra evine dönecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında söz konusu parçaların Türkiye’ye resmen iadesini öngören anlaşma, Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğunda imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına New York Kültür ve Tanıtma Ofisi Direktörü Tülin Sermin Özduran, Bowling Green Eyalet Üniversitesi adına da Rektör Dr. Rodney Rogers, Sanat ve Bilim Fakültesi Dekanı Dr. Raymond Craig ile üniversitenin Başkan Yardımcısı Sean P. FitzGerald imza koydu.        

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında Zeugma mozaiklerine ait 12 parçanın Türkiye’ye getirilmesine ilişkin bir protokol imzalandığını anımsattı.

Şahin, Zeugma Antik Kenti'nden 1960'lı yıllarda yapılan kaçak kazılarla çıkarıldıktan sonra yurt dışına kaçırılan mozaiklerin, Gaziantep'in simgesi Çingene Kızı'nın kayıp parçaları olduğunu söyledi.

Çingene Kızı'nın parçalarının evine dönecek olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Şahin, "İki yıldan beri üzerinde çalışıyorduk. Kültür ve Turizm Bakanlarımız, Dışişleri Bakanlarımızla birlikte çalıştık. Şu anda güzel bir sonuca ulaştık. Üniversitenin, söz konusu kayıp mozaikleri yuvasına iade edeceğine dair bir protokol imzalandı. Bu bizi çok mutlu etti." dedi.

ÇOK DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE MÜZEMİZDE YERİNİ ALACAK

Şahin, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi'nde özel bir bölümde sergilenen Çingene Kızı mozaiğinin eksik parçalarının yerlerinin projeksiyon yardımıyla gösterildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Çalınan parçaların daha önce ABD'deki bir üniversitede olduğu belirlenmişti. Bugün de Zeugma'ya ait bu mozaiklerin bize iade edileceğine dair anlaşma imzalandı. İade edilecek mozaikler olmaları gereken yerlere yerleştirilecek. Çingene Kızımız ailesine kavuşmuş olacak. Bizim açımızdan Zeugma Müzesi, müzelerin anası. Hakikaten alanında dünyanın en güzel müzesi. Bu eksik parçalardan dolayı yüreğimizde bir sızı vardı, şimdi bunu dindirmiş olacağız. Evine dönecek kayıp parçalarla birlikte artık Çingene Kızımız, çok daha güçlü bir şekilde müzemizde yerini alacak. Birbirinden eşsiz mozaiklerimizi, bütün dünyaya çok daha güçlü ve daha güzel bir şekilde tanıtma imkanına kavuşmuş olacağız."

Bu makale 269 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • SANKO, matematikte dereceye doymuyorSANKO, matematikte dereceye doymuyor
  Güncel Haber
  SANKO Okulları öğrencileri Kanguru Matematik Sınavında Türkiye üçüncüsü ve yedincisi oldu.
 • Bayramda tadınızı kaçırmayın!Bayramda tadınızı kaçırmayın!
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Özel Anka Hastanesi Diyetisyeni Merve Boztoprak, oruç süresinin ardından bayramla birlikte normal yemek düzenine geçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.
 • Büyükşehir 6 bin 863 öğrenciye ulaştıBüyükşehir 6 bin 863 öğrenciye ulaştı
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı etkinlikleri kapsamında birbirinden farklı atölye çalışmalarıyla 6 bin 863 öğrenciye ulaştı.
 • Dev projede çalışmalar aralıksız sürüyorDev projede çalışmalar aralıksız sürüyor
  Güncel Haber
  GAZİANTEP’in 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan 'Düzbağ Projesi'nde çalışmaların yüzde 55’lik kısmının tamamlandığı, diğer çalışmaların ise devam ettiği açıklandı.
 • Erdoğan: '24 Haziran'da şahlanacağız'Erdoğan: '24 Haziran'da şahlanacağız'
  Güncel Haber
  AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, seçim çalışmaları kapsamında Düztepe bölgedeki esnafı ziyaret etti, 24 Haziran'da hem Türkiye'nin hem de Gaziantep’in şahlanacağını söyledi.
 • Arı gibi çalışıyorArı gibi çalışıyor
  Güncel Haber
  Seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren CHP Gaziantep Milletvekili adayı Bayram Yılmazkaya, Nizip’in Barak köylerini ziyaret etti. İl Başkanı Hayri Sucu ve il yöneticileriyle birlikte köyleri ziyaret eden CHP Gaziantep Milletvekili adayı Bayram Yılmazkaya, çiftçilerle ve vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği Yılmazkaya, köy kahvesinde vatandaşlara CHP’nin seçim vaatlerini anlattılar.
 • Şahin'e sevgi seliŞahin'e sevgi seli
  Güncel Haber
  24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala, sahada en çok gözüken isimler milletvekili adayları ancak belkide adaylardan daha fazla yorulan ve sahada adım atmadık yer bırakmayan bir isim daha var. O da Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin… Şahin sanki kendisi adaymışçasına, sahada her gün milletvekilleriyle, kapı kapı dolaşarak, partisinin başarısı için çalışıyor. Ak Parti’nin alacağı sonuçta, Fatma Şahin faktörünün bir hayli etkili olacağı konuşuluyor.
 • Hizmet bizimle mümkünHizmet bizimle mümkün
  Güncel Haber
  Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, Cumhur ittifakının karşısına çıkan tüm partilerin, hiçbir proje ortaya koymadan, sadece mevcut iktidarı karalamak için yola çıktıklarını, bu partilerin halka verebilecekleri hiçbir şeyin olmadığını söyledi.
 • Gümbür gümbür geliyoruzGümbür gümbür geliyoruz
  Güncel Haber
  CHP Gaziantep 2.sıra Milletvekili Adayı İrfan Kaplan, 24 Haziran seçimlerine 13 gün kala seçim mahalle mahalle, sokak sokak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Halkın bu seçimde CHP’den çok şeyler beklediğinin altını çizen Kaplan, “Biz bütün yüreğimizle inanıyoruz ki bu seçimin kazananı milletimiz. Bu seçimin kazananı CHP. Bu seçimin kazananı Gaziantep olacak. Gümbür gümbür geliyoruz” dedi.
 • 'Bu millet 24 Haziran'da moralini bozar''Bu millet 24 Haziran'da moralini bozar'
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ‘Sadece askere moral lazım değil, benim de morale ihtiyacım var’ sözüne sert tepki gösterdi. Bakan Gül, milletin 24 Haziran'da İnce’nin moralini bozacağını söyledi.

AS-MU Petrol

Ulusal Video
« Önceki Sayfa - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - Sonraki Sayfa » Toplam 2102 Sayfa
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler