Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin müjdeyi verdi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında Zeugma mozaiklerine ait 12 parçanın Türkiye’ye getirilmesine ilişkin bir protokol imzalandığını belirterek, “İade edilecek mozaikler olmaları gereken yerlere yerleştirilecek. Zeugma Müzesi, müzelerin anası, çingene Kızımız ailesine kavuşmuş olacak” dedi.

2018-05-16 - 08:47 tarihinde eklendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin müjdeyi verdi

Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı Belkıs köyü sınırlarındaki Zeugma Antik Kenti'nden yurt dışına kaçırılan ve bugün kentin önemli simgelerinden biri haline gelen "Çingene Kızı" mozaiğinin kayıp parçaları, yıllar sonra evine dönecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında söz konusu parçaların Türkiye’ye resmen iadesini öngören anlaşma, Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğunda imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına New York Kültür ve Tanıtma Ofisi Direktörü Tülin Sermin Özduran, Bowling Green Eyalet Üniversitesi adına da Rektör Dr. Rodney Rogers, Sanat ve Bilim Fakültesi Dekanı Dr. Raymond Craig ile üniversitenin Başkan Yardımcısı Sean P. FitzGerald imza koydu.        

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında Zeugma mozaiklerine ait 12 parçanın Türkiye’ye getirilmesine ilişkin bir protokol imzalandığını anımsattı.

Şahin, Zeugma Antik Kenti'nden 1960'lı yıllarda yapılan kaçak kazılarla çıkarıldıktan sonra yurt dışına kaçırılan mozaiklerin, Gaziantep'in simgesi Çingene Kızı'nın kayıp parçaları olduğunu söyledi.

Çingene Kızı'nın parçalarının evine dönecek olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Şahin, "İki yıldan beri üzerinde çalışıyorduk. Kültür ve Turizm Bakanlarımız, Dışişleri Bakanlarımızla birlikte çalıştık. Şu anda güzel bir sonuca ulaştık. Üniversitenin, söz konusu kayıp mozaikleri yuvasına iade edeceğine dair bir protokol imzalandı. Bu bizi çok mutlu etti." dedi.

ÇOK DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE MÜZEMİZDE YERİNİ ALACAK

Şahin, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi'nde özel bir bölümde sergilenen Çingene Kızı mozaiğinin eksik parçalarının yerlerinin projeksiyon yardımıyla gösterildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Çalınan parçaların daha önce ABD'deki bir üniversitede olduğu belirlenmişti. Bugün de Zeugma'ya ait bu mozaiklerin bize iade edileceğine dair anlaşma imzalandı. İade edilecek mozaikler olmaları gereken yerlere yerleştirilecek. Çingene Kızımız ailesine kavuşmuş olacak. Bizim açımızdan Zeugma Müzesi, müzelerin anası. Hakikaten alanında dünyanın en güzel müzesi. Bu eksik parçalardan dolayı yüreğimizde bir sızı vardı, şimdi bunu dindirmiş olacağız. Evine dönecek kayıp parçalarla birlikte artık Çingene Kızımız, çok daha güçlü bir şekilde müzemizde yerini alacak. Birbirinden eşsiz mozaiklerimizi, bütün dünyaya çok daha güçlü ve daha güzel bir şekilde tanıtma imkanına kavuşmuş olacağız."

Bu makale 273 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Bayram coşkusu yüreklerimizi sardıBayram coşkusu yüreklerimizi sardı
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bizi biz yapan önemli değerlerden olan bayramların getirdiği maneviyatın muhafazasının, geleceğe dair en büyük güvencesi olduğunu bildirdi.
 • Gaziantep polisi hırsızlara göz açtırmıyorGaziantep polisi hırsızlara göz açtırmıyor
  Güncel Haber
  GAZİANTEP'te polis tarafından düzenlenen 2 ayrı hırsızlık operasyonunda 3 şüpheli gözaltına alındı.
 • Bayramlar, insanlar arasındaki hoşgörüyü artıran manevi bir değere sahiptirBayramlar, insanlar arasındaki hoşgörüyü artıran manevi bir değere sahiptir
  Güncel Haber
  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Ramazan Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak tüm halkımızın bayramını kutladı.
 • Adalet Bakanı Gül: 'AK Parti’nin alternatifi yok'Adalet Bakanı Gül: 'AK Parti’nin alternatifi yok'
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Gaziantep’te Şehitkamil Belediyesi tarafından yapılan 8 Şubat Semt Parkı açılışına katıldı.
 • Bakan Gül’den KADEM’e övgüBakan Gül’den KADEM’e övgü
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gaziantep Temsilciliği’ni ziyaret ederek dernek yönetim kurulu üyeleriyle birlikte sahur yaptı. Seçim süreci ile ilgili yaptığı konuşmanın ardından AK Parti Hükümetinin sivil toplum kuruluşlarına verdiği önemi, kadınların toplumun geleceği ve medeniyetin inşasındaki önemine dikkat çeken Bakan Gül, KADEM’in kadın, aile, gençlik, milli irade ile ilgili çalışma ve eğitimlerinin takdire şayan olduklarını ifade etti.
 • Güzel projelere imza atacağızGüzel projelere imza atacağız
  Güncel Haber
  Gaziantep’te altyapı ve suyu yöneten GASKİ ekibi, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni ziyaret ederek, Başkan İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyelerine şehirde yapılan altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ve ekibine ziyaretinden dolayı teşekkür eden GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, “Sektörümüz ve şehrimiz yararına olan faydalı çalışmaları birlikte yakalamak istiyoruz. Bu doğrultuda GASKİ olsun, diğer altyapı kuruluşları olsun zaman zaman bir araya geliyoruz. Kalitenin artması adına bundan sonra da birlikte güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
 • Çiftçiye zarar verdi!Çiftçiye zarar verdi!
  Güncel Haber
  CHP Gaziantep 2. Sıra Milletvekili Adayı İrfan Kaplan, çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kaplan, fikir alışverişinde bulundu. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kapanmış olmasının, Gaziantep çiftçilerinde yarattığı tahribat hakkında bilgi alan Kaplan, “Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kapatılmasının çiftçiye büyük zarar verdi” dedi.
 • Kökten çözeceğizKökten çözeceğiz
  Güncel Haber
  İYİ Parti Gaziantep milletvekili adayı Can Tuğsuz, Gaziantep’in canını yakan Suriyeli meselesini İYİ Parti iktidarında kökten çözeceklerini söyledi. Tuğsuz, “Suriyelileri güvenli bir şekilde ülkelerine göndereceğiz” dedi.
 • Gaziantep'te bayram hazırlıkları tamamGaziantep'te bayram hazırlıkları tamam
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı'nda tüm birimlerinde gerekli önlemleri aldı, vatandaşların rahat, huzurlu ve güven içerisinde bayram tatilini geçirmeleri için hazırlıklarını tamamladı.
 • Türkiye üçüncüsü oldukTürkiye üçüncüsü olduk
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında Gaziantep’ten 68 firmanın yer aldığını ve Gaziantep’in bu sonuçla en fazla ihracatçıya sahip 3’üncü il olma başarısını gösterdiğini söyledi.

AS-MU Petrol

Ulusal Video
« Önceki Sayfa - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - Sonraki Sayfa » Toplam 2102 Sayfa
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler