Alış Satış
Dolar : 5.3392 5.3606
Euro : 6.0865 6.1109
Sterlin : 6.9018 6.9530

Çalışacak engelli yokmuş!

Gaziantep İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2018 yılı 4. olağan toplantısı, Vali Yardımcısı Halil Uyumaz Başkanlığında, Gaziantep Valiliği Atatürk toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda istihdam hakkında bilgi veren Uyumaz, 2018 eylül ayı sonu itibariyle özel sektörde çalışan engellilerin doluluk oranının yüzde 91 olduğunu ancak çalışacak engelli bulmakta güçlük çekildiğini kaydetti.

2018-11-01 - 07:48 tarihinde eklendi.

Çalışacak engelli yokmuş!

ARTIŞ VAR

Toplantı hakkında açıklama yapan Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, “2018 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 10 bin 740 işyeri ve eğitim kurumu ziyaret edildi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranına arttı. Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün 2018 yılı Eylül ayı sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre işverenlerden alınan açık işlerde yüzde 6, işe yerleştirmede yüzde 18 oranında artış sağlandı. Aktif işgücünde; işe yerleştirme, meslek edindirme kursları, toplum yararına programlar ve girişimcilik alanlarında da bir önceki yılın verilerine kıyasen başarılı çalışmalar yapılmış olup yerel yönetimler, kamu kurumları için çevre temizliği, MEB Bağlı Okullarda temizlik ve güvenlik görevlisi alanında çalıştırılmak üzere toplam 6 bin 60 kişilik Toplum Yararına Programlar düzenlendi. Bu programlarla kamuya ciddi manada işgücü desteği sağlandı. Engelli istihdamı açsından bakıldığında 2018 Eylül sonu itibariyle kamuda 15 kurumda 143 kişi, özelde 234 işyerinde 586 kişi, toplamda 729 kişilik engelli kontenjan açığı bulunmakta. 2018 Eylül sonu itibariyle özel sektörde çalışması gereken engelli sayısının 3 bin 694 olduğu, 2018 Eylül sonu itibariyle özel sektörde çalışan engelli sayısının 3 bin 372 olduğu, 2018 Eylül sonu itibariyle özel sektördeki doluluk oranının yüzde 91 olduğu ancak çalışacak engelli bulmakta zorluk çekildiği, Aktif İşgücü Hizmetleri kapsamında toplam bin 168 program/kurs düzenlendiği, 4 bin 827 kadın ve 8 bin 383 erkek kursiyerin faydalandığı, 13 bin 210 katılımcının faydalandığı, işsizlik ödeneğine başvuran 12 bin 141 kişinin başvurusunun kabul edildiği ve ödenek bağlandığı tespit edildi” dedi.

İŞ’TE ANNE PROJESİ

İş’te Anne projesinden de bahseden Uyumaz, “İşgücü piyasasına girişte ve istihdamda kalma konusunda diğer gruplara göre daha dezavantajlı konumda bulunan kadınların desteklenmesi istihdamın artırılması ve işsizliğin önlenmesi için başlatılan İşte Anne Projesi; İŞKUR’un 81 İl Müdürlüğünde “İşte Anne Birimi” oluşturularak uygulanacaktır. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacaktır. Bu hizmetin ardından kurum tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanmalarına imkan tanınacaktır. İş’te Anne projesi kapsamında SANKO Tekstil firması ile “Konfeksiyon İşçisi” mesleğinde, hedef kitlede yer alan 13 kadının faydalanacağı İşbaşı Eğitim Programı başlatıldı. Gaziantep ili için 140 kadının bu projeden faydalanması sağlanacak. İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten yararlanmak için katılma şartlarına kurs/program süresince haiz olunması gerekmekte olup ayrıca projeden yararlanacak kadınların kurs ve programlara katılmadan önce iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanması gerekmektedir. İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten, sosyal yardım ya da sosyal ve ekonomik destek alan kadınlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddetle mücadele alanında hizmet sunan kuruluşlarından faydalanan kadınlar öncelikli olmak üzere Genel Müdürlük tarafından belirlenecek gruplar içerisinde yer alan diğer kadınlar da yararlanabilecek. Projede yalnızca 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınlar yararlanabilecek olup çocuğun proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması projeden yararlanmaya engel olmayacaktır. Kadınların evlatlık edindiği çocukları için de destekten yararlanma hakkı bulunmaktadır. İşte Anne projesinden yararlanan kadınlara günlük 70 TL cep harçlığı verilecek olup “Sanayi Sektöründe Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına katılan kadınlara 400 TL çocuk bakım desteği de ayrıca ödenebilecek. Proje en az yüzde 50 istihdam garantili mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarında uygulanacaktır.”

MEHMET İSKENDER KARACA  

Bu makale 674 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Gaziantep’te 2018 yılı içerisinde 9 bin 244 kişi hayatını kaybettiGaziantep’te 2018 yılı içerisinde 9 bin 244 kişi hayatını kaybetti
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü 2018 yılında yapılan cenaze ve defin işlemleri ile ilgili bilgiler verdi. 2018 yılı içerisinde Gaziantep'te toplamda 9 bin 244 kişi hayatını kaybetti.
 • İş yerindeki televizyonu 2 dakikada çaldıİş yerindeki televizyonu 2 dakikada çaldı
  Güncel Haber
  Gaziantep’te bir iş yerine giren hırsız, 2 dakikada içerisinde dükkanın kepengini açarak içeride bulunan televizyonu çalıp kaçtı.
 • Gaziantep’ten Suriye sınırına askeri sevkiyatGaziantep’ten Suriye sınırına askeri sevkiyat
  Güncel Haber
  Fırat’ın doğusuna yönelik yapılması planlanan terör operasyonu için Gaziantep’ten yola çıkan çok sayıda kirpi, Suriye sınırına gitti.
 • Bu haftanın kazandıranı borsa mı dolar mı?Bu haftanın kazandıranı borsa mı dolar mı?
  Güncel Haber
  Haftalık bazda Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 7,38 değer kazandı, altın yüzde 2,98, dolar yüzde 2,32 ve avro yüzde 3,37 değer kaybetti.
 • Demir sopa ile öldürelen Mertcan'ın karnesi yürek burktuDemir sopa ile öldürelen Mertcan'ın karnesi yürek burktu
  Güncel Haber
  Dün 18 milyon öğrenci karne heyacanı yaşadı. Ancak Hayat'da babası tarafından sözde ödevleri için demir sopa ile dövülen ve hayatını kaybeden Mertcan'ın sınıfında ise burukluk vardı.
 • Kanserli hücreleri yok eden özelliği varKanserli hücreleri yok eden özelliği var
  Güncel Haber
  'İmparatorların çayı' olarak biliniyor üreticiler bile kendine saklıyor beyaz çay, 2 ay önce satışa çıkarıldı. Raflarda yerini alan beyaz çay, kısa sürede tükendi. Kilosu 4 bin liraya alıcı buluyor. Japonya’da yürütülen bir çalışmada, Türk beyaz çayında kanserli hücreleri yok eden etken bir maddeye rastlanmıştı.
 • Yeni askerlik sistemi ile ilgili flaş açıklamaYeni askerlik sistemi ile ilgili flaş açıklama
  Güncel Haber
  Milli Savunma Bakanlığı gündeme dair açıklamalarda bulundu. Milli Savunma Bakanlığı, yeni askerlik sistemine yönelik çalışmalarda sona gelindiğini, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacağını açıkladı.
 • Kaç Suriyeli oy kullanacak?Kaç Suriyeli oy kullanacak?
  Güncel Haber
  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin konuştu. Soylu "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmış 53 bin 99 Suriyelinin 31 Mart seçimlerinde oy kullanabilecek. Seçim günü 547 bin kolluk personelimiz görev başında olacaktır” dedi.
 • Gaziantep 8'inci Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı’na hazırlanıyorGaziantep 8'inci Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı’na hazırlanıyor
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Penye Tekstil ve Teknolojileri Fuarı’nın (PENTEX) bu yıl 8’incisinin gerçekleştirileceğini belirterek, “Gaziantep’in ve Türkiye’nin üretiminde çok önemli bir yeri olan hazır giyim, penye ve tekstil sektöründe katma değeri yüksek ürünlere yönelmeliyiz” dedi.
 • Hedef insan olmakHedef insan olmak
  Güncel Haber
  Türkiye Gençlik Konseyi Onursal Başkanı Mekan Görük, Türkiye Gençlik Konseyi Genel Başkanı Kasım Bagdu ve yönetimi Ay Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret etti. Konseyin temel hedefinin para kazanmak olmadığını dile getiren Türkiye Gençlik Konseyi Genel Başkanı Kasım Bagdu,“Gençlerimize daha çok insan yetisini kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler