Alış Satış
Dolar : 5.3105 5.3317
Euro : 6.0344 6.0586
Sterlin : 6.8846 6.9357

Meclis gündemi ‘Su’ oldu

Gaziantep Büyükşehir Meclisi ekim ayı 2. birleşimi Osman Toprak başkanlığında toplandı. 42 maddenin görüşüldüğü mecliste gündem Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın enflasyonla mücadele kapsamında almış olduğu yüzde 10’luk indirim oldu. CHP’li belediye meclis üyesi Mehmet Sucu, herşeyi esnaftan beklenmemesi gerektiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin de suya yüzde 30 indirim yapması gerektiğini söyledi. Toprak da, 25 Aralık 2018 tarihi itibariyle Düzbağ’dan gelecek olan su, kente ulaştığında su fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılacağını belirtti.

2018-10-13 - 07:48 tarihinde eklendi.

Meclis gündemi ‘Su’ oldu

YILBAŞINDAN SONRA VAH HALİMİZE
Mecliste gündem dışı söz alan CHP’li Mehmet Sucu, “Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın eylül ayı enflasyonunu yüzde 24,5 olarak açıklayıp, enflasyonla mücadele kapsamında asgari yüzde 10 indirim yapacağı bir kampanya başlattı. Hükümetin yetkisinde olan elektrik, doğalgaz, akaryakıtta son bir yılda gelen fahiş zamlardan sonra yılbaşına kadar zam yapılmayacağını söylüyor Bakan Berat Albayrak ama demek ki vah yılbaşından sonra halimize. Sanırım yılbaşından sonra zamlar gelecek gibi gözüküyor. Bu açıklamadan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin hareketlendi ve bir çaba içerisine girdi. Gaziantep Esnaf Odaları, Ticaret Odası, market temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıya katılan her oda ve esnaf yüzde 10 indirim sözü verdi ama doların 7 Tl’ye çıkmasıyla depolardaki, raflardaki ürünlerin yüzde 100’e varan zam yapıldı. Yüzde 10 indirim yapılsa ne olur? Bu toplantı yapıldıktan sonra ben indirim sözü veren yerleri gezdim şu anda indirim yapan herhangi bir yer göremedim. İnşallah bu çabalar boşa çıkmaz ve bir sonuç elde edilir. Bu uygulamayı takip etmeye devam edeceğiz. Şu anda vatandaş perişan bir durumda. Alım gücü düşmüş. Asgari ücretle çalışan bir kişi evine bir kuru ekmek götürme derdinde.”
SUYA YÜZDE 30 İNDİRİM TEKLİFİ
CHP’li Sucu, ocak ayında yapılan GASKİ Genel Kurul’unda suya yüzde 30 indirim yapılması yönünde bir önerge verdiklerini hatırlatarak, “Bu önergemize AK Parti grubu ret oyu verdi. Şu an yapılan bu indirim kampanyasını yalnızca esnaftan beklemeyelim. Gaziantep bölgenin en pahalı suyunu kullanıyor. CHP meclis grubu olarak suya yüzde 30 indirim yapılması için önergemizi yeniden veriyoruz” dedi.
FIRSATÇILARLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in öncülüğünde yapılan toplantıya destek veren oda ve esnafa teşekkür eden Başkanvekili Osman Toprak, “Fırsatçılarla olan mücadelemiz dün olduğu gibi bugünde devam ediyor. Zabıtamız bu konuda kendi yetkileri dahilinde elinden gelen her türlü gayreti sarfediyor. 2004 yılı itibariyle Türkiye’nin en pahalı suyunu içen il Gaziantep’ti ve CHP’li bir belediye başkanı var iken. O günlerden bu günlere geldik. En pahalı suyu içen şehir iken, 2017 Kasım ayı GASKİ Genel Kurulu’nda yüzde 15’lik bir indirim kararı alındı. 25 Aralık 2018 tarihi itibariyle Düzbağ’dan gelecek olan su, kente ulaştığında su fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılacak. İmkanlar el verse biz vatandaşımıza suyu çok çok daha ucuza vermeyi arzu ederiz.”
ALPARSLAN TÜRKEŞ İSMİ GAZİANTEP’TE YAŞATILACAK
Gaziantep Büyükşehir Meclisi’nde geçtiğimiz ay tartışmalara neden olan Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden eski Başbakan Yardımcılarından, devlet adamı merhum Alpaslan Türkeş’in ismi üniversite bulvarından başlayıp Abdulkadir Yüksel bulvarında son bulan caddeye verildi. CHP grubunun red oyu verdiği madde oy çokluğuyla kabul edildi.  MHP’li belediye meclis üyesi Reslan Özer de merhum Alpaslan Türkeş’in isminin bulvara verilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
O MADDE REDDEDİLDİ
Mehmet Kıratlı, İsmet Kabalcıoğlu, Coşkun Koçak, Emine Koçak, Sadık Koçak, Mustafa Koçak ve Ayşe Akyüz vekili Av. Coşkun Koçak, Abdullah Demir, Adnan Gökhan İlbay vekili Av. Özgür Yılmaz’ın Osmangazi ve 15 Temmuz mahallerinde yoğunluğunun arttırılması yönündeki itirazı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Bu ay Şehitkamil Belediye Meclisi’nde görüşülen vatandaşların yoğunluğun arttırılması yönündeki imar tadilatına ilişkin madde CHP’li belediye meclis üyelerini ikiye bölmüştü. CHP’den bazı meclis üyeleri kabul oyu kullanırken, bazı meclis üyeleri de red oyu vermişti. AK Parti grubunun red oyu verdiği karar yoğunluğun arttırılmaması yönünde oy çokluğu ile kabul edilmişti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen madde Şehitkamil İlçe Meclisi’nde görüşüldüğü şekliyle oy birliği ile kabul edildi.
CHP O İSİMLERE RED VERDİ
Şahinbey ilçesinde bulunan Yukarıbayır Mahallesi 42 nolu sokak ismi Şehit İbrahim Özkıdır, 25 Aralık ve Tekstilkent Mahalleri sınırları içerisinde bulunan parka Hasan Celal Güzel Spor Vadisi, Şehitkamil ilçesinde bulunan Atatürk Mahallesi 01086 nolu sokak ismi Nalbant Hasan Çavuş, 15 Temmuz Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Tenis Kompleksi Tesisine Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi, Karacaoğlan Mahallesi’nde yapılan camiye Hz. Aişe camisi ismi verildi. CHP grubu Hasan Celal Güzel ve Mehmet Şimşek’in isimlerinin verilmesine red oyu verirken diğer isimlere kabul oyu verdi.
ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 893 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Nurdağ'ı Kavak'a sahip çıktıNurdağ'ı Kavak'a sahip çıktı
  Güncel Haber
  Ak Parti Nurdağı Belediye Başkan aday adayı Ökkeş Kavak, hakkında sahte imza ile düzenleyen sözde tutanak, isimleri geçen partililerin yeni bir tutanakla olayı yalanması üzerine deşifre oldu. Kavak, olayın tamamen komplo olduğunu ve amacın partiyi yıpratmak olduğunu belirterek. ‘Bu algı yöntemi bizi sandıkta yenemeyeceğini iyi bilen kesimlerin oyunudur. ’’dedi.
 • Yılmazkaya yalnız bırakmadıYılmazkaya yalnız bırakmadı
  Güncel Haber
  Yılbaşı gecesi dur ihtarına uymadığı için araçla kaçarken polis memurunun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden lise öğrencisi Ekrem Görkem Karakan’ın duruşmasına devam edildi. Davayı gözlemci olarak izleyen CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya dava sonrasında yaptığı açıklamada, burada bir milletvekili olarak değil bir baba olarak geldiğini ve ailenin acısını paylaştığını söyledi.
 • Huzurun başkenti!Huzurun başkenti!
  Güncel Haber
  Türkiye’nin 6. büyük kenti olan ve 500 bin kadar Suriyeliyi misafir eden Gaziantep, en huzurlu kentlerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl ülke genelinde asayiş olayları yüzde 4 oranında artarken, Gaziantep’te yüzde 1,5 oranında azalma oldu.
 • Sürpriz adaylar çıkabilir!Sürpriz adaylar çıkabilir!
  Güncel Haber
  CHP’nin yeni İl Başkanı Melih Meriç, seçim sürecini değerlendirdi. Millet İttifakı olarak büyükşehir belediye başkan adayı ile ilgili bir sıkıntı olmadığını ifade eden Melih Meriç, “Adaylık konusunda iki partide de bir sıkıntı yok. Birkaç güne kadar her şey netleşir” dedi.
 • Vali Davut Gül; “Çocuklarımızın hobisi olsun istiyoruz”Vali Davut Gül; “Çocuklarımızın hobisi olsun istiyoruz”
  Güncel Haber
  Gaziantep Valisi Davut Gül, ziyaretleri kapsamında gittiği Üniversiteli Kadınlar Derneği’nde çocukların hobisi olmadığını ifade ederek bu doğrultuda okullarda çalışmalar başlatıldığını kaydetti.
 • Şehitkamil'de bin 387 kilometre yol yapıldıŞehitkamil'de bin 387 kilometre yol yapıldı
  Güncel Haber
  Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ulaşımı kolaylaştırmak için bin 387 kilometre yol yaptıklarını belirtti.
 • MHP’den Gaziantep’teki ittifaka tam destekMHP’den Gaziantep’teki ittifaka tam destek
  Güncel Haber
  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanlığı ‘Yerel Seçim’ konusuyla genişletilmiş İl Divan Toplantısı düzenledi. Toplantıya MHP Gaziantep milletvekilleri de katıldı.
 • Ucuz ve Sağlıksız kömürler can kayıplarını arttırıyor!Ucuz ve Sağlıksız kömürler can kayıplarını arttırıyor!
  Güncel Haber
  Gaziantep Milletvekili İrfan KAPLAN, soba zehirlenmelerini ve ölümlerini meclise taşıdı. Kaplan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplandırması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde son zamanlarda karbonmonoksit gazı zehirlenmesiyle hayatını kaybeden vatandaşlara dikkat çekti.
 • MÜSİAD’dan Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne ziyaretMÜSİAD’dan Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne ziyaret
  Güncel Haber
  Güven tazeleyen MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, yeni yönetim kurulu ile birlikte Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı ziyaret etti.
 • FET֒nün ‘eyalet imamı’ Gaziantep’te yakalandıFET֒nün ‘eyalet imamı’ Gaziantep’te yakalandı
  Güncel Haber
  Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturmalarda, örgütün sözde 'Bayrampaşa Eyalet İmamı', Gaziantep’te bir hücre evine düzenlenen operasyonla yakalandı. Örgüt üyesi, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler