Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

Esnek çalışma modeli

Ayrıntılar netleşiyor

2012-11-13 - 15:25 tarihinde eklendi.

Esnek çalışma modeli

Milyonlarca memurun ve memur adayının merakla beklediği 657 sayılı devlet memurları kanununda yapılacak değişiklikler netleşmeye başladı. Bu çerçevede, yapılacak düzenlemede, özel sektörün ardından memurlara da esnek çalışma modelinin uygulanması öngörülüyor.

Düzenleme hayata geçerse, kamu kurumlarında home ofice dönemi başlayacak. Halen hazırlıkları devam eden kamu personel rejiminin değiştirilmesine ilişkin çalışmalarda, memurların özlük ve sosyal haklarının yanı sıra, çalışma saatleri de masaya yatırıldı.

Çalışmalar esnasında, trafik sorununa çözüm getirmek, kamu personelini daha verimli çalıştırmak ve güvenlik sorununu nedeniyle hizmet götürülemeyen vatandaşlara hizmet sağlamak amacıyla esnek çalışma modelinin kamuya da uygulanması kararlaştırıldı.

 

Düzenleme öncesinde, Avrupa ülkelerindeki örnekler incelendi. Yapılan incelemede, birçok Avrupa ülkesinde, kamu kurumlarında değişik esnek çalışma modellerinin uygulandığı görüldü. Uygulamalar doğrultusunda Türkiye için de bir esnek çalışma sistemi oluşturulması öngörüldü. Düzenleme öncelikle, pilot olarak bazı kamu kurumlarının bazı illerdeki birimlerinde uygulanacak. Başarı sağlanması durumunda, diğer kamu kurumlarına ve tüm illere de yaygınlaştırılacak.

 

Uygulamaya geçilmesi planlanın esnek çalışma modelinde, kamu personelinin nasıl çalışacağı henüz netleşmedi. Ancak konuyla ilgili olarak değişik alternatifler üzerinde duruluyor. Bu alternatiflerin başında, mesai saatlerinin değiştirilmesi yer alıyor. Örneğin, esnek çalışma modeli ile 08.00 olan mesai saati başlangıç saatinin 10.00'a çekilmesi ve bitiş saatinin de o­na göre ayarlanması öngörülüyor.

 

Bu sistemde de memurlar, yine haftada 40 saat süreyle çalışacaklar. İkinci olarak üzerinde durulan alternatifte evden çalışma sisteminin getirilmesini içeriyor. Birçok işleminin bilgisayar ortamında yapıldığına dikkate alan uzmanlar, bazı bölümlerdeki kamu görevlilerin işlerini evlerinden yapabileceklerini belirlediler. Ancak burada kontrolün nasıl sağlanacağı konusunda bazı endişeler var.

 

Üzerinde çalışılan üçüncü alternatif ise kamu kurumlarında da part-time personelin çalıştırılmasını kapsıyor. Bu alternatifte iş yoğunluğunun arttığı saat dilimlerinde part time personel çalıştırılması öngörülüyor. Tüm bu alternatiflerin hepsi sivil taraflarla da masaya yatırılmasının ardından hayata geçirilecek.

Bu makale 5258 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • İsrailli Bakan Regev Gaziantep'ten memnun ayrıldıİsrailli Bakan Regev Gaziantep'ten memnun ayrıldı
  Güncel Haber
  FIBA Avrupa Kupası son 16 tur rövanş maçında Gaziantep Basketbol Şahinbey Spor Salonunda İsrail ekibi Ironi Nahariya ile karşılaştı. Karşılaşmayı İsrailli Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin birlikte izledi.
 • Şahin, Gaziantep Kadın Girişimcilerle buluştuŞahin, Gaziantep Kadın Girişimcilerle buluştu
  Güncel Haber
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Kadın Girişimciler Genel Kurulu Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.
 • Gaziantep'te TIR'a çarpan otomobil devrildiGaziantep'te TIR'a çarpan otomobil devrildi
  Güncel Haber
  Gaziantep'in Nizip İlçesi'nde, kontrolden çıkan otomobil önce TIR'a ardından refüje çarparak devrildi, şans eseri yaralanan olmadı.
 • Gaziantep’te ölçüm ve değerlendirme eğitimi düzenlediGaziantep’te ölçüm ve değerlendirme eğitimi düzenledi
  Güncel Haber
  Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen eğitimde Kalite Sistemi Uzmanı ve TS EN ISO 17025 İç ve Dış Tetkik Denetçisi Murat Albayraktaroğlu tarafından Sağlıkta Ölçüm ve Değerlendirme kapsamında Kalibrasyon ve Validasyon konuları ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.
 • GKV Gazianteplilerin ortak eseridirGKV Gazianteplilerin ortak eseridir
  Güncel Haber
  Gaziantep Kolej Vakfı yöneticilerinin ziyaretinde konuşan AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Gaziantep Kolej Vakfı'nın sadece Gaziantep için değil, Türkiye için de önemli bir misyon üstlendiğini ifade etti.
 • FETÖ parası da tedavülde,15 Temmuz parası da!FETÖ parası da tedavülde,15 Temmuz parası da!
  Güncel Haber
  Atatürk’süz tedavül parası basmaya FETÖ olimpiyatlarıyla başlayan AKP iktidarı, FET֒nün darbe girişimi sırasında şehit olanlar anısına da 70 milyon adet madeni 1 lirayı dolaşıma soktu. Her iki paranın da halen tedavülde tutulduğuna dikkat çeken CHP;li Ekici ‘İktidar, 15 Temmuz şehitlerinin kemiklerini sızlatıyor’ dedi.
 • Dolarda düşüş devam ediyor...Dolarda düşüş devam ediyor...
  Güncel Haber
  Dolar, ABD Merkez Bankası'nın dün akşam açıklanan tutanakları öncesinde 3.57 seviyesinden işlem görüyor.
 • CHP NE YAPTI?CHP NE YAPTI?
  Güncel Haber
  Halkoylaması bölge güvenlik toplantılarının 5.si Gaziantep'te gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Halkoylaması Bölge Güvenlik Toplantısı”na katılmak üzere Gaziantep’e geldi.
 • Trafik Sigortasına İngiltere Modeli GeliyorTrafik Sigortasına İngiltere Modeli Geliyor
  Güncel Haber
  Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin’in onlarca kazaya karışmasına ve son kazada 1 polis memurunun ölmesine neden olduğu otomobilinin en düşük primle sigortalı olduğu ortaya çıkması sigortacıları şaşırtmıştı.
 • Esnaftan teşvike yoğun ilgiEsnaftan teşvike yoğun ilgi
  Güncel Haber
  İstihdam seferberliği için yapılan istihdam teşviki için esnaf odalarına bilgilendirme toplantısı yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, tarafından gerçekleştirilen toplantıya esnaflar tam destek vererek salonu doldurdu.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA
Tatlı Puan
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler