Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

Esnek çalışma modeli

Ayrıntılar netleşiyor

2012-11-13 - 15:25 tarihinde eklendi.

Esnek çalışma modeli

Milyonlarca memurun ve memur adayının merakla beklediği 657 sayılı devlet memurları kanununda yapılacak değişiklikler netleşmeye başladı. Bu çerçevede, yapılacak düzenlemede, özel sektörün ardından memurlara da esnek çalışma modelinin uygulanması öngörülüyor.

Düzenleme hayata geçerse, kamu kurumlarında home ofice dönemi başlayacak. Halen hazırlıkları devam eden kamu personel rejiminin değiştirilmesine ilişkin çalışmalarda, memurların özlük ve sosyal haklarının yanı sıra, çalışma saatleri de masaya yatırıldı.

Çalışmalar esnasında, trafik sorununa çözüm getirmek, kamu personelini daha verimli çalıştırmak ve güvenlik sorununu nedeniyle hizmet götürülemeyen vatandaşlara hizmet sağlamak amacıyla esnek çalışma modelinin kamuya da uygulanması kararlaştırıldı.

 

Düzenleme öncesinde, Avrupa ülkelerindeki örnekler incelendi. Yapılan incelemede, birçok Avrupa ülkesinde, kamu kurumlarında değişik esnek çalışma modellerinin uygulandığı görüldü. Uygulamalar doğrultusunda Türkiye için de bir esnek çalışma sistemi oluşturulması öngörüldü. Düzenleme öncelikle, pilot olarak bazı kamu kurumlarının bazı illerdeki birimlerinde uygulanacak. Başarı sağlanması durumunda, diğer kamu kurumlarına ve tüm illere de yaygınlaştırılacak.

 

Uygulamaya geçilmesi planlanın esnek çalışma modelinde, kamu personelinin nasıl çalışacağı henüz netleşmedi. Ancak konuyla ilgili olarak değişik alternatifler üzerinde duruluyor. Bu alternatiflerin başında, mesai saatlerinin değiştirilmesi yer alıyor. Örneğin, esnek çalışma modeli ile 08.00 olan mesai saati başlangıç saatinin 10.00'a çekilmesi ve bitiş saatinin de o­na göre ayarlanması öngörülüyor.

 

Bu sistemde de memurlar, yine haftada 40 saat süreyle çalışacaklar. İkinci olarak üzerinde durulan alternatifte evden çalışma sisteminin getirilmesini içeriyor. Birçok işleminin bilgisayar ortamında yapıldığına dikkate alan uzmanlar, bazı bölümlerdeki kamu görevlilerin işlerini evlerinden yapabileceklerini belirlediler. Ancak burada kontrolün nasıl sağlanacağı konusunda bazı endişeler var.

 

Üzerinde çalışılan üçüncü alternatif ise kamu kurumlarında da part-time personelin çalıştırılmasını kapsıyor. Bu alternatifte iş yoğunluğunun arttığı saat dilimlerinde part time personel çalıştırılması öngörülüyor. Tüm bu alternatiflerin hepsi sivil taraflarla da masaya yatırılmasının ardından hayata geçirilecek.

Bu makale 5737 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • ABD ile vize krizi çözüldü mü? Bakan Gül'den flaş açıklamaABD ile vize krizi çözüldü mü? Bakan Gül'den flaş açıklama
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD ile krize neden olan konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un tutuklanmasıyla ilgili konuştu. Vize krizi görüşmeleriyle ilgili ise ABD'nin bazı taleplerinin karşılandığını ifade etti.
 • Gaziantep'te neler oluyor?Gaziantep'te neler oluyor?
  Güncel Haber
  Gaziantep'te, 36 yaşındaki Melike Koç, velayeti ayrıldığı eşinde kalan çocuğunu göstermediğini öne sürdüğü kayınbabası 61 yaşındaki Kenan Yalçın'ı bıçaklayarak öldürdü.
 • Şahin ödüle doymuyor!Şahin ödüle doymuyor!
  Güncel Haber
  Enerji verimliliğini arttırmak ve rekabet gücünü yükseltmek amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Biyogaz Enerji Tesisi Projesi, en iyi proje ödülünü kazandı. Güneş ve rüzgâr enerjisi çalışmalarından sonra Biyogaz Enerjisi Santrali’ni de kente kazandıracak proje, ödülle taçlandırıldı.
 • ' 82 yıllık ömrümde böyle hizmet görmedim '' 82 yıllık ömrümde böyle hizmet görmedim '
  Güncel Haber
  Şehitkamil Belediyesinin ilçede ikamet eden bakıma muhtaç yaşlılara sağladığı ‘Vefa Hizmeti’ yüz güldürmeye devam ediyor. Evde bakım hizmetiyle tüm ihtiyaçları karşılanan 82 yaşındaki Mehmet ile Aliye Ertürk çifti, duyduğu memnuniyeti ifade etti.
 • Gaziantep'te şok intihar!Gaziantep'te şok intihar!
  Güncel Haber
  Gaziantep'te 20 yaşındaki genç kız 5. kattan atlayarak intihar etti.
 • Vallahi Billahi siz bozdunuz!Vallahi Billahi siz bozdunuz!
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “19 Ekim Muhtarlar Günü” münasebetiyle yaklaşık 750 Gaziantepli muhtar ve eşleriyle birlikte yemekli toplantıda bir araya geldi. Bir düğün salonunda gerçekleşen toplantıda muhtarlara seslenen Başkan Şahin, "15 Temmuz hain darbe girişimine karşı 40 yıllık hesabı, vallahi billahi siz muhtarlarımız bozdunuz. Ben buna şahidim" dedi.
 • Borç parayla malulen emekli oldu amaBorç parayla malulen emekli oldu ama
  Güncel Haber
  Gaziantep’te bir vatandaşın yüzde 80 ile malulen emekli olduktan 1 yıl sonra engelli raporu iptal edilerek emekli aylığı kesildi. Gaziantep’te özel sektörde bekçilik yapan 48 yaşındaki Hasan Birden, 2016 yılında yüzde 80 engelli raporuyla malulen emekli oldu. 1 yıl sonra Birden’e SGK tarafından yüzde 60 iş görür raporu verildi ve emeklilik parası kesildi. İşin kötü tarafı Birden, emekli olabilmek için SGK’ya ödediği 7 bin 500 lirayı borç para yatırmış ve şu anda o parayı bile ödeyemiyor.
 • Muhtarlarımız köprü vazifesi görmektedirMuhtarlarımız köprü vazifesi görmektedir
  Güncel Haber
  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende günün anlam ve önemine yönelik konuşma yapan Türkiye Muhtarlar Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Muhtarlar Derneği Başkanı Ökkeş Titiz, “Muhtarlık müessesesi; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikardır. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir” dedi.
 • Projeler tıkır tıkır yürüyorProjeler tıkır tıkır yürüyor
  Güncel Haber
  Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Vali Yardımcısı Uğur Aladağ başkanlığında Valilik binasında düzenlenen toplantıda, kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, yürüttükleri çalışmalar ve yaptıkları yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Aladağ, Gaziantep'te genel ve özel bütçeli kuruluşlara ait 351, mahalli idarelere ait 405 olmak üzere toplam 756 projenin yürütüldüğünü söyledi.
 • Verdiğimiz sözleri yerine getirdikVerdiğimiz sözleri yerine getirdik
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleriyle Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Büyükşehir Belediyesine 2 adet engelli aracı, 6 ilçeye ise 8 adet hizmet aracı hibe edildi. Törende konuşan Şahin, “Belediyecilikte, iş makinanız olmazsa gerekli makine teçhizatınız olmazsa yaptığınız altyapıyı kuvvetlendiremezsiniz. İlçe belediye başkanları, büyük bir başarı hikayesi yazdı. Sizler kahramansınız, komutansınız. Her ilçede verdiğimiz sözleri yerine getirdik, yolumuza devam ediyoruz. Büyükşehir olarak engellilere yönelik iki tane araç için destek aldık” dedi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA
Tatlı Puan
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler